10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#1 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
>Ja sam sve stvorio,i vas ljude,drugog Boga nema osim mene Jahve!
Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
>Nemoj psovati Boga!
Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!
>Posveti neko vrijeme Bogu,bilo koje,nemora to biti ni subota ni nedjelja ni petak!I nemora biti cjeli dan!
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude!
>Ovo ne treba objašnjavati!
Ne ubij!
>Osim u samoobrani ili ako spašavaz dobrog od zlog čovjeka a drugog načina nema!
Ne sagriješi bludno!
>Sex prije braka i van braka!
Ne ukradi!
>Ni ovo ne treba objašnjavati.Sve jasno!
Ne reci lažna svjedočanstva!
>Laž može upropastiti nečiji život!
Ne poželi tuđeg ženidbenog druga!
>Ovo shvaćam kao"Ne učini blud sa tuđom ženom".Teško je ne poželjeti ali se treba suzdržati od ...

Ne poželi nikakve tuđe stvari!
>Slično,ne uzmi tuđe.Nikakav problem nije ako bi poželio imati kuću,voćnjak,auto ili bazen kao susjed taj i taj!

-Sad vas pitam , ako bi živjeli držeći sve ove zapovjedi,dali time nešto gubimo?Neki naime odbacuju Boga zbog toga jer ograničava našu slobodu!
Ja ne vidim da ću biti zakinut u nečemu ako živim po Božjoj volji!Sve ove zapovjedi su za naše dobro!One su poticaji a ne naredbe!
Jer prekršimo li bilo koju ili sve,još uvjek nije kasno,Bog prašta onima koji se iskreno kaju!
Isus naime kaže jednoj bludnici:"Ni ja te ne osuđujem,idi i nemoj više grešiti!"
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote:Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
>Ja sam sve stvorio,i vas ljude,drugog Boga nema osim mene Jahve!
Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
>Nemoj psovati Boga!
Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!
>Posveti neko vrijeme Bogu,bilo koje,nemora to biti ni subota ni nedjelja ni petak!I nemora biti cjeli dan!
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude!
>Ovo ne treba objašnjavati!
Ne ubij!
>Osim u samoobrani ili ako spašavaz dobrog od zlog čovjeka a drugog načina nema!
Ne sagriješi bludno!
>Sex prije braka i van braka!
Ne ukradi!
>Ni ovo ne treba objašnjavati.Sve jasno!
Ne reci lažna svjedočanstva!
>Laž može upropastiti nečiji život!
Ne poželi tuđeg ženidbenog druga!
>Ovo shvaćam kao"Ne učini blud sa tuđom ženom".Teško je ne poželjeti ali se treba suzdržati od ...

Ne poželi nikakve tuđe stvari!
>Slično,ne uzmi tuđe.Nikakav problem nije ako bi poželio imati kuću,voćnjak,auto ili bazen kao susjed taj i taj!

-Sad vas pitam , ako bi živjeli držeći sve ove zapovjedi,dali time nešto gubimo?Neki naime odbacuju Boga zbog toga jer ograničava našu slobodu!
Ja ne vidim da ću biti zakinut u nečemu ako živim po Božjoj volji!Sve ove zapovjedi su za naše dobro!One su poticaji a ne naredbe!
Jer prekršimo li bilo koju ili sve,još uvjek nije kasno,Bog prašta onima koji se iskreno kaju!
Isus naime kaže jednoj bludnici:"Ni ja te ne osuđujem,idi i nemoj više grešiti!"
Nemoj imati drugih bogova ali ti imas drugog boga , to jeste isusa, jer isus i jahve nisu isto.

A ako su isto to znaci jahve ima svog boga kome se klanja, znaci 2 ili 3 boga imate
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#3 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote:Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
>Ja sam sve stvorio,i vas ljude,drugog Boga nema osim mene Jahve!
Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
>Nemoj psovati Boga!
Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!
>Posveti neko vrijeme Bogu,bilo koje,nemora to biti ni subota ni nedjelja ni petak!I nemora biti cjeli dan!
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude!
>Ovo ne treba objašnjavati!
Ne ubij!
>Osim u samoobrani ili ako spašavaz dobrog od zlog čovjeka a drugog načina nema!
Ne sagriješi bludno!
>Sex prije braka i van braka!
Ne ukradi!
>Ni ovo ne treba objašnjavati.Sve jasno!
Ne reci lažna svjedočanstva!
>Laž može upropastiti nečiji život!
Ne poželi tuđeg ženidbenog druga!
>Ovo shvaćam kao"Ne učini blud sa tuđom ženom".Teško je ne poželjeti ali se treba suzdržati od ...

Ne poželi nikakve tuđe stvari!
>Slično,ne uzmi tuđe.Nikakav problem nije ako bi poželio imati kuću,voćnjak,auto ili bazen kao susjed taj i taj!

-Sad vas pitam , ako bi živjeli držeći sve ove zapovjedi,dali time nešto gubimo?Neki naime odbacuju Boga zbog toga jer ograničava našu slobodu!
Ja ne vidim da ću biti zakinut u nečemu ako živim po Božjoj volji!Sve ove zapovjedi su za naše dobro!One su poticaji a ne naredbe!
Jer prekršimo li bilo koju ili sve,još uvjek nije kasno,Bog prašta onima koji se iskreno kaju!
Isus naime kaže jednoj bludnici:"Ni ja te ne osuđujem,idi i nemoj više grešiti!"
Nemoj imati drugih bogova ali ti imas drugog boga , to jeste isusa, jer isus i jahve nisu isto.

A ako su isto to znaci jahve ima svog boga kome se klanja, znaci 2 ili 3 boga imate
Tako kaže Kuran,no ja sam sljedbenik Novog Zavjeta a ne Kurana!Ja vjerujem u TROJEDNOG Boga!
Smatram da su židovi i muslimani(i neke kršćanske sekte kao npr. Jehovni Svjedoci ) u zabludi po pitanju Boga!Novi Zavjet je jasan!
Kako meni Kuran nije mjerodavan tako i tebi Novi Zavjet!U njemu piše da je Isus Sin Božji,da je bio mrtav i da je uskrsnuo itd.To vi ne vjerujete a kamoli da je druga Božanska osoba!
Al dosta o tome,nećemo sad razvlačiti temu o nečemu što smo odavno iskomunicirali!Ima i boljih stvari za promišljanje ovdje!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dope_Man »

I po ko zna koji put cu ti ponoviti:

1-3. Za obicnog covjeka koji nije te vjere, bespotrebne. Odnose se iskljucivo na velicanje ega tog bica koje je pisac predstavio kao boga.

4. Roditelji mogu biti grozni, dakle ne zasluzuju svi roditelji bezuslovno postovanje niti ce postivanjem oca i majke neko automatski zivjeti dobro i dugo. Duzina zivota, te kvalitet zivota, nisu ni u kakvoj korelaciji sa postivanjem roditelja.

5. Dodao si neke svoje izuzetke koji ne postoje originalno. Bar koliko ja znam samo pise ne ubij, a ne dodaje se izuzetak koji ti pravis a koji sam ti ja sam ranije navodio kao gresku u prejednostavno napisanom pravilu.. ali bog nije imao vremena kucati u kamen jos par mjeseci da pise detaljno. Ako grijesim u svom neznanju, izvinjavam se unaprijed.

6. Nema apsolutno nista lose u seksu prije braka, brak je drustveno osmisljena institucija ciji cilj je da se zenka veze za muzjaka kako je ne bi drugi mogli oploditi. Seks je svakako sasvim priroda nagon i nema nista lose u tome da dvije osobe, nevezane bilo kakvim vezama sa drugim osobama, uzivaju samo zarad uzivanja.

7. Opet stvar koja nije ni crna, ni bijela. Eto ti malo da procitas, akcenat na dilemu 3. http://ww3.haverford.edu/psychology/dda ... emmas.html

8. Isto kao i prethodno.

9. Tu je bukvalo ''thought crime'', nema bas kod nas izraz za ovo koliko sam upoznat. Ti si odlucio da sebi pojednostavis pa interpretiras kao nemoj fizicki opciti sa tudjom zenom/muzem ali ovdje se zabranjuje da se na to i pomisli, a mnoge misli kod covjeka su automatske, bez nase kontrole.

10. Opet nemoguce zbog prirode covjeka. Vidimo i pozelimo. I nema nista lose u tome, nije problem sto neko vidi da komsija ima kucu na tri sprata, novi Mercedes S klasu i bazen od 10 metara u dvoristu. Ta zelja samo stvara motivaciju da se ima isto, ili vise, sto pokrece svijet. Problem je samo onda kada covjek hoce da to postigne na nelegalan nacin, a nema nikakvog problema ako dobije ideju za posao, osnuje kompaniju i zaradi za 10 takvih kuca, auta i bazena.

*drops mic*
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dope_Man »

Da dodam, s obzirom da je ipak u naslovu da se radi o tvojoj interpretaciji, time su popravio malo ovu ne ubij, i ne pozeli tudjeg bracnog partnera, kao ni materijalno. Malo smijesno da si morao ti ipak popraviti naredbe tvog boga da bi one imale smisla. Ali, kao sto rekoh, ocito mu je dugo trebalo da isklese stvari u kamen, pa bi jednostavno bilo predugo da je i on dodavao objasnjenja.

Koliko li je tek stvarao svijet kad je par naredbi zapisivao na kamen brzinom obicnog covjeka.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#6 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Smrcak15 »

Trojednog boga kazes....kakva strahovita nelogika

Bog je jedan ali ipak tri, lli bog je 3 ali ipak jedan.

Hvala bogu pa je islam postedjen ovakvih nelogicnosti.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

="Dope_Man"

1-3. Za obicnog covjeka koji nije te vjere, bespotrebne. Odnose se iskljucivo na velicanje tog bica koje je pisac predstavio kao boga.
>Ja vjerujem da su za sve ljude,Bog je stvoritelj ne samo nas nego i vas koji u njega ne vjerujete!
. Roditelji mogu biti grozni, dakle ne zasluzuju svi roditelji bezuslovno postovanje niti ce postivanjem oca i majke neko automatski zivjeti dobro i dugo. Duzina zivota, te kvalitet zivota, nisu ni u kakvoj korelaciji sa postivanjem roditelja.
>Ovo se sigurno ne odnosi na roditelje-grozne!I djeca mogu biti grozna,što ne!Ovo je okvir,općenito se odnosi na roditelje koji to jesu a ne na one koji to nisu!Ja npr. nisam poštivao svog oca baš nešto,vanbračno sam djete i od njega nikad nisam dobi ni bombon a kamoli koju toplu riječ!
5. Dodao si neke svoje izuzetke koji ne postoje originalno. Bar koliko ja znam samo pise ne ubij, a ne dodaje se izuzetak koji ti pravis a koji sam ti ja sam ranije navodio kao gresku u prejednostavno napisanom pravilu.. ali bog nije imao vremena kucati u kamen jos par mjeseci da pise detaljno. Ako grijesim u svom neznanju, izvinjavam se unaprijed.
>I ovo se odnosi na ubijanje bez razloga,temelj je to,ali Bog nam je dao i razum,nije sve trebao pisati,imamo čim misliti pa je jasno da ako te netko hoće ubiti zbog 10 Eura,branit ćeš se inače si budala!Bog je pisao zapovjedi za nas pametne , ne za budale! :-D
6. Nema apsolutno nista lose u seksu prije braka, brak je drustveno osmisljena institucija ciji cilj je da se zenka veze za muzjaka kako je ne bi drugi mogli oploditi. Seks je svakako sasvim priroda nagon i nema nista lose u tome da dvije osobe, nevezane bilo kakvim vezama sa drugim osobama, uzivaju samo zarad uzivanja.
>To ti misliš!Onda uživaj.Ja mislim drugčije,oženi se i uživaj!Hodao sam godinu dana sa sadašnjom ženom.Nismo se sexali!Kad smo se oženili,onda nam je krenulo ko Muji karta! :-D Naravno,danas je to iluzija očekivati čistoću predbračnu od mladih!Ja ju im ipak preporučujem!Dosta njih znam koji su živjeli zajedno nekoliko g. i reaspala im se veza ko kula od karata,pa onda sa drugom pa sa trećom osobom itd.naravno,predbračna čistoća nije garancija za stabilan brak!
7. Opet stvar koja nije ni crna, ni bijela. Eto ti malo da procitas, akcenat na dilemu 3. http://ww3.haverford.edu/psychology/dda ... emmas.html

8. Isto kao i prethodno.

9. Tu je bukvalo ''thought crime'', nema bas kod nas izraz za ovo koliko sam upoznat. Ti si odlucio da sebi pojednostavis pa interpretiras kao nemoj fizicki opciti sa tudjom zenom/muzem ali ovdje se zabranjuje da se na to i pomisli, a mnoge misli kod covjeka su automatske, bez nase kontrole.
>Dakle opet,ovo je baza,imamo mozak i znamo što je unormalno a što nije!Treba misliti a ne samo fokusirati se na slovo!
10. Opet nemoguce zbog prirode covjeka. Vidimo i pozelimo. I nema nista lose u tome, nije problem sto neko vidi da komsija ima kucu na tri sprata, novi Mercedes S klasu i bazen od 10 metara u dvoristu. Ta zelja samo stvara motivaciju da se ima isto, ili vise, sto pokrece svijet. Problem je samo onda kada covjek hoce da to postigne na nelegalan nacin, a nema nikakvog problema ako dobije ideju za posao, osnuje kompaniju i zaradi za 10 takvih kuca, auta i bazena.
>Sve jasno,poželjeti je normalno,steći još normalnije ali oteti tuđe je loše!Eto,na to je Bog mislio!Mozak koristiti a ne samo slovo na papiru!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#8 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

Smrcak15 wrote:Trojednog boga kazes....kakva strahovita nelogika

Bog je jedan ali ipak tri, lli bog je 3 ali ipak jedan.

Hvala bogu pa je islam postedjen ovakvih nelogicnosti.
Samo ti uživaj u svojoj logičnosti!
Ja ostajem vjeran svojoj nelogičnosti!
Vidiš,Senad Hadžifejzović(musliman) i Morgan Frimen (uvjereni kršćanin) se toplo zagrliše nakon intervjua.
Dakle,možemo se poštivati usprkos tvojoj zabludi! :-D
https://www.youtube.com/watch?v=1Ew0tQeuegc
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by arzuhal »

Morgan Freeman uvjereni kršćanin? Koliko mi je poznato Freeman je ateista i ljudina, visoko moralan čovjek, odgojen, duhovit, širokih nazora, naprosto neopterećen svojim ateizmom...Ne ismijava druge i drukčije, itd.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#10 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:Morgan Freeman uvjereni kršćanin? Koliko mi je poznato Freeman je ateista i ljudina, visoko moralan čovjek, odgojen, duhovit, širokih nazora, naprosto neopterećen svojim ateizmom...Ne ismijava druge i drukčije, itd.
Mea culpa,u pravu si,malo sam guglao,ili sam ga zamjenio sa nekim(Glumac Denzel Washington predan je kršćanin-očito sa njim). ili čuo krivu informaciju!
Ovo što si napisao,stoji!
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#11 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by ¤ jelena ¤ »

patriot_1 wrote:Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
>Ja sam sve stvorio,i vas ljude,drugog Boga nema osim mene Jahve!

-Sad vas pitam , ako bi živjeli držeći sve ove zapovjedi,dali time nešto gubimo?Neki naime odbacuju Boga zbog toga jer ograničava našu slobodu!
Ja ne vidim da ću biti zakinut u nečemu ako živim po Božjoj volji!Sve ove zapovjedi su za naše dobro!One su poticaji a ne naredbe!
Hm....

Da li bi ti bio nečim zakinut da si umjesto ovo Jahve napisao Stvoritelja, ako već vjeruješ da nas je sve stvorio, ili da nisi uopšte dodao ovo ime Jahve - što je ime koje se odnosi samo na hrišćanskog ili kršćanskog Boga, a čega u zapovijesti uopšte nema?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#12 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

¤ jelena ¤ wrote:
patriot_1 wrote:Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
>Ja sam sve stvorio,i vas ljude,drugog Boga nema osim mene Jahve!

-Sad vas pitam , ako bi živjeli držeći sve ove zapovjedi,dali time nešto gubimo?Neki naime odbacuju Boga zbog toga jer ograničava našu slobodu!
Ja ne vidim da ću biti zakinut u nečemu ako živim po Božjoj volji!Sve ove zapovjedi su za naše dobro!One su poticaji a ne naredbe!
Hm....

Da li bi ti bio nečim zakinut da si umjesto ovo Jahve napisao Stvoritelja, ako već vjeruješ da nas je sve stvorio, ili da nisi uopšte dodao ovo ime Jahve - što je ime koje se odnosi samo na hrišćanskog ili kršćanskog Boga, a čega u zapovijesti uopšte nema?
Židovskog pa Kršćanskog!
Valjda bar toliko poznaš kršćanstvo!
Evo,sad pišem!!!STVORITELJ -Jahve!
Zadovoljna?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#13 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by ¤ jelena ¤ »

patriot_1 wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
patriot_1 wrote:Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
>Ja sam sve stvorio,i vas ljude,drugog Boga nema osim mene Jahve!

-Sad vas pitam , ako bi živjeli držeći sve ove zapovjedi,dali time nešto gubimo?Neki naime odbacuju Boga zbog toga jer ograničava našu slobodu!
Ja ne vidim da ću biti zakinut u nečemu ako živim po Božjoj volji!Sve ove zapovjedi su za naše dobro!One su poticaji a ne naredbe!
Hm....

Da li bi ti bio nečim zakinut da si umjesto ovo Jahve napisao Stvoritelja, ako već vjeruješ da nas je sve stvorio, ili da nisi uopšte dodao ovo ime Jahve - što je ime koje se odnosi samo na hrišćanskog ili kršćanskog Boga, a čega u zapovijesti uopšte nema?
Židovskog pa Kršćanskog!
Valjda bar toliko poznaš kršćanstvo!
Evo,sad pišem!!!STVORITELJ -Jahve!
Zadovoljna?

Čemu ljutnja, samo pitam. Ne poznajem, evo...od tebe učim. Ok, znači: židovskog i kršćanskog, ali ne i islamskog.

I, evo, opet si napisao ovo Jahve, što predstavlja ime Gospodina, Boga tvoga. Zašto?

Sigurno imaš neki razlog, ne vjerujem da to radiš uzalud i zato te pitam...zašto.

Da li bi možda bio zakinut u nečemu i da li bi možda nešto izgubio da nisi napisao ovo ime... sada već... dva puta?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#14 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

jelena ¤


Čemu ljutnja, samo pitam. Ne poznajem, evo...od tebe učim. Ok, znači: židovskog i kršćanskog, ali ne i islamskog.

Sigurno imaš neki razlog, ne vjerujem da to radiš uzalud i zato te pitam...za
I, evo, opet si napisao ovo Jahve, što predstavlja ime Gospodina, Boga tvoga. Zašto?
što.

Da li bi možda bio zakinut u nečemu i da li bi možda nešto izgubio da nisi napisao ovo ime... sada već... dva puta?
Neznam sali Islam koristi to ime?Mislim da ne,u Starom Zavjetu piše često ime JHVH što znači "Ja sam koji jesam" ili "Ja jesam".
Kakvo je to uopće pitanje?Ne kontam!Nemaš neko bolje nakon ovog uvodnog posta?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#15 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

] jelena ¤


Čemu ljutnja, samo pitam. Ne poznajem, evo...od tebe učim. Ok, znači: židovskog i kršćanskog, ali ne i islamskog.

Sigurno imaš neki razlog, ne vjerujem da to radiš uzalud i zato te pitam...za
I, evo, opet si napisao ovo Jahve, što predstavlja ime Gospodina, Boga tvoga. Zašto?
što.

Da li bi možda bio zakinut u nečemu i da li bi možda nešto izgubio da nisi napisao ovo ime... sada već... dva puta?
Neznam dali Islam koristi to ime?Mislim da ne,u Starom Zavjetu piše često ime JHVH što znači "Ja sam koji jesam" ili "Ja jesam".
Kakvo je to uopće pitanje?Ne kontam!Nemaš neko bolje nakon ovog uvodnog posta?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#16 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

] jelena ¤


Čemu ljutnja, samo pitam. Ne poznajem, evo...od tebe učim. Ok, znači: židovskog i kršćanskog, ali ne i islamskog.

Sigurno imaš neki razlog, ne vjerujem da to radiš uzalud i zato te pitam...za
I, evo, opet si napisao ovo Jahve, što predstavlja ime Gospodina, Boga tvoga. Zašto?
što.

Da li bi možda bio zakinut u nečemu i da li bi možda nešto izgubio da nisi napisao ovo ime... sada već... dva puta?
Neznam dali Islam koristi to ime?Mislim da ne,u Starom Zavjetu piše često ime JHVH što znači "Ja sam koji jesam" ili "Ja jesam".
Kakvo je to uopće pitanje?Ne kontam!Nemaš neko bolje nakon ovog uvodnog posta?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#17 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:Morgan Freeman uvjereni kršćanin? Koliko mi je poznato Freeman je ateista i ljudina, visoko moralan čovjek, odgojen, duhovit, širokih nazora, naprosto neopterećen svojim ateizmom...Ne ismijava druge i drukčije, itd.
nije ateist, vec je agnostik
Morgan Freeman believes that man invented God. But that doesn’t mean he is an atheist.

“My opinion does not question the existence of God, merely how we arrived at the existence of God,” Freeman said.

Even though man invented God, Freeman feels, God is still God. This God just exists in the mind rather than out in the universe as the creator of all life.

Despite his nontraditional beliefs, Freeman has been traveling the world to learn about different religions for his new six-part National Geographic series, “The Story of God,” premiering April 3.
My opinion does not question the existence of God, merely how we arrived at the existence of God.” (National Geographic)
“What I perceived was the tiniest beam of light that, to me, was the final form of life,” Freeman said. “It just occurred to me, holy cow there it is. There is the light that everyone talks about.
:-D

ne postoje osobe na Zemlji a, koje nisu spiritualne :)

ateizam ne negira sprirtulanost, vec relgijski koncept Boga
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#18 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by ¤ jelena ¤ »

patriot_1 wrote:
jelena ¤


Čemu ljutnja, samo pitam. Ne poznajem, evo...od tebe učim. Ok, znači: židovskog i kršćanskog, ali ne i islamskog.

Sigurno imaš neki razlog, ne vjerujem da to radiš uzalud i zato te pitam...zašto.
I, evo, opet si napisao ovo Jahve, što predstavlja ime Gospodina, Boga tvoga. Zašto?
što.

Da li bi možda bio zakinut u nečemu i da li bi možda nešto izgubio da nisi napisao ovo ime... sada već... dva puta?
Neznam sali Islam koristi to ime?Mislim da ne,u Starom Zavjetu piše često ime JHVH što znači "Ja sam koji jesam" ili "Ja jesam".
Kakvo je to uopće pitanje?Ne kontam!Nemaš neko bolje nakon ovog uvodnog posta?
PitanjA su veoma jednostavna, ali, evo, sad ću ih svesti samo na ovo jedno:

Imaš li ti nekakav poseban razlog zbog kojeg tako učestalo spominješ ime Gospoda svoga na jednom internet forumu - ili nemaš?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#19 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

¤ jelena ¤ wrote:
patriot_1 wrote:
jelena ¤


Čemu ljutnja, samo pitam. Ne poznajem, evo...od tebe učim. Ok, znači: židovskog i kršćanskog, ali ne i islamskog.

Sigurno imaš neki razlog, ne vjerujem da to radiš uzalud i zato te pitam...zašto.
I, evo, opet si napisao ovo Jahve, što predstavlja ime Gospodina, Boga tvoga. Zašto?
što.

Da li bi možda bio zakinut u nečemu i da li bi možda nešto izgubio da nisi napisao ovo ime... sada već... dva puta?
Neznam sali Islam koristi to ime?Mislim da ne,u Starom Zavjetu piše često ime JHVH što znači "Ja sam koji jesam" ili "Ja jesam".
Kakvo je to uopće pitanje?Ne kontam!Nemaš neko bolje nakon ovog uvodnog posta?
PitanjA su veoma jednostavna, ali, evo, sad ću ih svesti samo na ovo jedno:

Imaš li ti nekakav poseban razlog zbog kojeg tako učestalo spominješ ime Gospoda svoga na jednom internet forumu - ili nemaš?
Ja nemam problema s tim!U čemu je problem?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#20 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by ¤ jelena ¤ »

patriot_1 wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
PitanjA su veoma jednostavna, ali, evo, sad ću ih svesti samo na ovo jedno:

Imaš li ti nekakav poseban razlog zbog kojeg tako učestalo spominješ ime Gospoda svoga na jednom internet forumu - ili nemaš?
Ja nemam problema s tim!U čemu je problem?
:-)

Legendo, o kakvim problemima pričaš... ja te pitam imaš li neki poseban razlog, a ne imaš li problema.

Problem je očito da nemaš.



note to self:
Bogam nisam znala da vako dobro govorim kineski.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#21 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Patriot,drago mi je da koristiš ime Jahve.
Jelena samo pokušava da te iznervira.Nema interesa,niti razumije ovu temu.

Primijetit ćeš da oni koji ne cijene Bibliju na svaki mogući način ime Jahve ili Jehova žele isključiti iz razgovora.

Danas je važnije ime prevoditelja Biblije nego ime autora Biblije.
Prevoditelji izbacuju ime autora jer ne cijene Bibliju niti autora,Jahvu.


Molim te ovo što ću sada reći prihvati kao prijateljski savjet.
Kada Bibliju braniš sa "kako je ja shvatam",svaki daljnji razgovor je tvoje mišljenje a ne Stvoriteljevo.
Ako i dalje budeš citirao Bibliju,to će biti kao da svoje,osobno mišljenje braniš Biblijom.

I što se tiče onih komentara koje si napisao između zapovijedi,biblijski savjet:
1.Korinćanima 4:6-“Ne idite preko onoga što je napisano"
Tamo jednostavno piše "ne laži","ne ubij",ako dodajemo nešto onda ,idemo preko onoga što je napisano".
Dobro bi bilo drugim biblijskim citatima objasniti,zašto je za naše dobro živjeti prema Božjim zapovijedima.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#22 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dope_Man »

Ta odbrana da je covjeku dat razum da sebi sam osmisli detalje nimalo ne stoji. Jasno je da ni unutar same Crkve ne postoji konsenzus oko mnogih pitanja, a kamoli kada i drugi pokusaju interpretirati. Zbog razlicitih interpretacija ljudi su zivote gubili. Dakle jednom savrsenom bogu, koji je znao koliko ce biti problema u interpretaciji ovako sirokih i nepreciznih zakona, to se nije smjelo desiti.

Ali opet, oprosticemo mu jer u to vrijeme nije bilo papira niti pera, a kucanje detaljnih zakona na kamen bi, kao sto spomenuh ranije, uzelo previse vremena. Da je bar imao kakve super moci da to klesanje ubrza..
Last edited by Dope_Man on 05/06/2017 14:35, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#23 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Smrcak15 »

šarf wrote:Patriot,drago mi je da koristiš ime Jahve.
Jelena samo pokušava da te iznervira.Nema interesa,niti razumije ovu temu.
reci nam zasto Isus nije zvao Boga Jahve nego ga je zvao Alaha na svom aramejskom jeziku?

zidov pojasnjava




Jahve uopste nije ime, YHWH, YA Hu, znaci O ti ili O On, neizgovaranje svetog bozijeg imena, pa su ga zvali "O Ti" umjesto O Allahu

Ya Allahu Ya Allahu ( O Allahu o Allahu)---kad govori ovo, na sta ti ovo lici, Halaluja
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#24 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by ¤ jelena ¤ »

šarf wrote:Patriot,drago mi je da koristiš ime Jahve.
Jelena samo pokušava da te iznervira.Nema interesa,niti razumije ovu temu.

Primijetit ćeš da oni koji ne cijene Bibliju na svaki mogući način ime Jahve ili Jehova žele isključiti iz razgovora.

Danas je važnije ime prevoditelja Biblije nego ime autora Biblije.
Prevoditelji izbacuju ime autora jer ne cijene Bibliju niti autora,Jahvu.
Ovakve pretpostavke možeš iznosti samo u svoje ime - ne u Jelenino, niti u ime bilo kog drugog.

Jelena pita, a to podrazumijeva da nigdje i ne tvrdi kako razumije ovu temu.

Evo, sljedeće pitanje za vas, vrle poštovaoce Biblije, koji ovu temu razumijete i živite prema Božijim zapovijedima

ili se bar trudite, sudeći po vašim riječima, da ih se pridržavate:

kako glasi druga Božija zapovijed i šta ona znači?
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#25 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by pink floydd »

¤ jelena ¤ wrote:
Evo, sljedeće pitanje za vas, vrle poštovaoce Biblije, koji ovu temu razumijete i živite prema Božijim zapovijedima ili se bar trudite, sudeći po vašim riječima, da ih se pridržavate:

kako glasi druga Božija zapovijed i šta ona znači?
haj veli ako ga spominjem što češće veći sam vjernik :-) moćna interpretacija rečenice "ne spominji ime moje uzalud"
Post Reply