1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2851 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Grean »

ultima_palabra wrote: Pa ako je raspoloženje za i protiv nezavisnosti 50-50, kako onda znamo ko su nam "najiskreniji prijatelji". Ovi što su za, ovi što su protiv ili ima i jednih i drugih?
Oni sto ne navijaju za Espanjol :D
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2852 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by cyprus »

Grean wrote:Katalonija je Spanija silom prilika.
Sve - ali bukvalno sve - sve do jedne, nema nijedna da je izuzetak, znači još jednom - SVE današnje države su nastale silom prilika... I svačije granice su također nastale silom prilika...

Ovo mi je vazda urnebes od argumenta bio :-D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2853 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Grean »

cyprus wrote:
Grean wrote:Katalonija je Spanija silom prilika.
Sve - ali bukvalno sve - sve do jedne, nema nijedna da je izuzetak, znači još jednom - SVE današnje države su nastale silom prilika... I svačije granice su također nastale silom prilika...

Ovo mi je vazda urnebes od argumenta bio :-D
Ma dobro, ima pravednijih, prirodnijih i onih koji su manje to pobrojano.

Nije mi OK da 20 miliona Kurda nema drzavu iako sam proturski orijentisan iz nekih sebicnih razloga, nije mi bilo OK da je Kosovo i kosovski Albanci dio Jugoslavije drzave u kojoj se na njih gledalo kao gradjane drugog reda i ismijavalo zbog naglaska kad bi koristili njima strani jezik, nije mi OK da su Baskijci okupirani i podijeljeni izmedju Francuske i Spanije, nije mi OK da Rusi vladaju kavkaskim narodima jer to nije njihov zivotni prostor a na te narode u Moskvi gledaju kao na strano tijelo, uljeze koji nisu dobro dosli a kao fol su dio iste drzave.

Eh sad imas bruku primjera gdje sve to nije tako jer nemas jezickih, nacionalnih, istorijskih barijera. Bavarija nije okupirana od Berlina, njihova volja i smatraju se istim nacionalnim bicem.
Last edited by Grean on 27/03/2018 16:42, edited 1 time in total.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10997
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#2854 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Tito_i_Partija »

Ja stvarno ne kontam zasto narod i sad podrzava onog supka sto je dzalis'o na prvu pojavu problema. Pa ono je izdajica 1/1.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2855 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by cyprus »

Grean wrote:
cyprus wrote:Sve - ali bukvalno sve - sve do jedne, nema nijedna da je izuzetak, znači još jednom - SVE današnje države su nastale silom prilika... I svačije granice su također nastale silom prilika...

Ovo mi je vazda urnebes od argumenta bio :-D
Ma dobro, ima pravednijih, prirodnijih i onih koji su manje to pobrojano.

Nije mi OK da 20 miliona Kurda nema drzavu iako sam proturski orijentisan iz nekih sebicnih razloga, nije mi bilo OK da je Kosovo i kosovski Albanci dio Jugoslavije drzave u kojoj se na njih gledalo kao gradjane drugog reda i ismijavalo zbog naglaska kad bi koristili njima strani jezik, nije mi OK da su Baskijci okupirani i podijeljeni izmedju Francuske i Spanije, nije mi OK da Rusi vladaju kavkaskim narodima jer to nije njihov zivotni prostor a na te narode u Moskvi gledaju kao na strano tijelo, uljeze koji nisu dobro dosli a kao fol su dio iste drzave.

Eh sad imas bruku primjera gdje sve to nije tako jer nemas jezickih, nacionalnih, istorijskih barijera. Bavarija nije okupirana od Berlina, njihova volja i smatraju se istim nacionalnim bicem.
Stvarno hoćeš da pričamo o volji naroda, tj. etničkih grupa... Jesi li siguran? :-D

PS Pravednost i prirodnost u politici su jako jako magloviti pojmovi...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2856 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Grean »

To su sve istorijski, teritorijalni entiteti sa kontinuitetom i prirodnim granicama za razliku od onog na koji aludiras.

Nema tu politike, ili shvatas ili ne shvatas da je neprirodno da Rus vlada Dagestancem a u isto vrijeme ga smatra stranim tijelom u prijestolnici pa i do te mjere da mora strahovati od fizickih napada. To nije drzava vec okupacija koju ovaj mora trpiti.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2857 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by cyprus »

Grean wrote:To su sve istorijski, teritorijalni entiteti sa kontinuitetom i prirodnim granicama za razliku od onog na koji aludiras.

Nema tu politike, ili shvatas ili ne shvatas da je neprirodno da Rus vlada Dagestancem a u isto vrijeme ga smatra stranim tijelom u prijestolnici pa i do te mjere da mora strahovati od fizickih napada. To nije drzava vec okupacija koju ovaj mora trpiti.
Ne postoje prirodne granice... Svaku političku granicu je povukao čovjek - i to SILOM PRILIKA...

Btw, Dagestanci kao narod ne postoje... Etničku strukturu Dagestana čini mnoštvo etničkih grupa, među kojima su najbrojniji Avari, kojih nema ni 30%... Da li bi onda bilo pravednije da umjesto Rusa Avari vladaju ostalim dagestanskim narodima, i zbog čega?

Btw, dagestanske granice su iscrtali upravo Rusi... Toliko o prirodnosti istih :oops: Dagestan kao teritorija u političkom smislu nije postojao prije Rusa...

Btw, koji je to kontinuitet i koje su to granice koje imaju Kurdi? :-)
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2858 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Truba »

moralni raspad medija a ne španjolske

liježem...socijalisti odnijeli povijesnu pobjedu
ustajem
pobijedili nacionalisti :roll:

vox mi se dobro drži
Post Reply