‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#201 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

Image

Hm .. do sada sam otvorio temu o vanzemaljcima, ali sada idem korak dalje pa otvaram temu o otmicama ljudi od strane vanzemaljaca.

Ta tema je već dugo prisutna posebice u USA i nije strana za tamošnje stanovništvo, kao i to da su snimljeni blockbusteri koji su se bavili otmicama ljudi, tako da to nije uopšte nešto novo ili nesvakidašnje. Samo je pitanje da li u to vjerujemo, ili to podvodimo pod štivo ‘naučne fantastike’ ili čega već.

Inače cijela tema nije rađena i smišljena da daje odgovore, već radije da potakne na razmišljanje i samostalno istraživanje i da eventualno otvori nove horizonte percepcije kod ljudi spremnih za to.

Slučaj otmice Trevisa Waltona je vjerovatno jedan od poznatijih, koji je doživio veliku popularnost, intrigue, kao i filmsku ekranizaciju. Snimljeni su brojni dokumentarci, napisane knjige …

Film je nazvan Fire in the sky

http://www.imdb.com/title/tt0106912/?ref_=nv_sr_1


mada sam scenario nije identičan ispričanoj verziji od strane Travisa koji je najavio remake filma.







ima mnoštvo videa na njegovu temu, pa koga interesuje da istražuje ...

Emisija Oprah Winfrey sa Dr. John Mackom kao gostom
https://en.wikipedia.org/wiki/John_E._Mack i jednim od ljudi koji su doživjeli otmicu:


John Mack, MD, was a professor of psychiatry at Harvard Medical School and founding director of the program for Extraordinary Experience Research (PEER).

In this Rare Television footage, Dr Mack is joined by some of his patients to discuss Alien Abduction with Oprah Winfrey and her audience.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#202 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »





User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#203 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

Odlična sci-fi serija koja govori o otmicama, slučaju Roswell ....

http://www.imdb.com/title/tt0289830/?ref_=nv_sr_5

Image
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#204 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

Izvrstan dokumentarac o vodi kojeg sam gledao prije nekih 7-8 godina. Nije vezan direktno za ovu temu ali svakako must watch za one koji ga nisu gledali.

User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#205 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 01:37, edited 1 time in total.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#206 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »



User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#207 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#208 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »



User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#209 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#210 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by saimidin »

puko

ko lubenica

:thumbup:

:run:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#211 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#212 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Dozer »

1. Termin "Teorija zavjere" su skovali upravo oni koji decenijama pokusavaju sakriti razne stvari od javnosti, a to su razni mocnici i njihovi lobiji u vidu uvezanih instanci na relaciji vlade-biznismeni.
Taj termin koriste uvijek kada u javnost isplivaju neki detalji o necemu (npr. o vanzemaljcima, o nekim vojnim/ratnim momentima, o nekim visokoprofitabilnim biznisima poput farmacije, nafte i sl., o zagadjenju koje je vezano za neki biznis, itd.).
Prvi nacin supresije jeste koristenje tag termina, koji je prva faza diskreditacije i spina, i uvijek je propracen i drugim nacinima diskreditacije onoga ili onih koji su u javnost iznijeli detalje o necemu, a koji su, po pravilu, tacni i istiniti. Nakon nazivanja toga necega "teorijom zavjere", sljedeci korak je izdavanje zvanicnih saopstenja u kojima se "otkriva prava istina", koja, po pravilu, vrijedja inteligenciju, a zatim slijedi diskreditacija po licnom osnovu (javne prozivke za neki nepostojeci kriminal, alkoholizam, razne nelegalne radnje, itd.).
Ako ni to ne urodi plodom i prica se nastavi, onda se pokrecu sudski postupci protiv tih ljudi radi tih nekih izmisljenih djela. Sve se to radi kako bi se prica skrenula i utisala, i potpuno izbrisala iz javnosti.

2. Drugi nacin, a koji zavisi od "tezine" iznesenih detalja i stvari, jeste rjesavanje "problema" po kratkom postupku, tj. ubistvima (npr. ubistvo onog lika koji je prije 10-ak godina izasao u javnost s nacrtima HHO generatora koje svako moze napraviti, i tako smanjiti potrosnju goriva svog vozila cak i do 50%).

3. Treci nacin jeste - sutnja. Naprosto se samo usute, i puste da vrijem uradi svoje. Jednostavno ne podgrijavaju pricnu nicim, nikakvim saosptenjima i obracanjima, i puste da se mediji i narod malo "ispusu" i ispricaju, i to je to.

Najbolji primjeri zataskavanja uz koristenje termina "teorija zavjere" su:
1. Slucaj "Crni vitez". Radi se o svemirskom objektu koji se s vremena na vrijeme pojavi u Zemljinoj orbiti i tu boravi po nekoliko mjeseci (postoje slike i snimci tog objekta napravljene iz Shuttlova i SSP-a). Zvanicno saopstenje NASA-e je da se radi o nasem "svemirskom otpadu", medjutim nikada nisu rekli i objasnili od cega je tacno taj otpad, kako se nasao tamo, gdje nestane na nekoliko mjeseci i kako se uvijek pojavi opet na istom mjestu. Kazu da slika govori vise od 1000 rijeci... Ovo je to:
Image
Image

2. Ogromni objekat pored Sunca.
Objekat koji izgleda kao da se puni gorivom sa Sunca. Objekat je tu stajao 3 dana, a snimio ga je i SOHO, i to ne jednom, nego vise puta u protekle 4 godine. Ti snimci se cak mogu naci i u bazi SOHO-a online, medjutim vise je nego jasno da su modifikovani i da je s njih uklonjen objekat, a ostali su vidljivi samo crni repovi koji se vide i na donjoj slici, a koje ocito nisu mogli zamaskirati tako da to ne bude ocigledna manipulacija. Indikativno je i to sto se ti "repovi" na tim snimcima vide na samo po par sekundi tokom 3 dana snimanja.
Image

3. THC ulje (ulje od marihuane) i karcinomi.
Od kada je Rick Simpson pokrenuo ovu pricu i izasao s njom u javnost, desile su mu se tacno sve stvari navedene pod tackom 1. o Teoriji zavjere.
Danas je taj covjek, inace Kanadjanin, u azilu u Ceskoj gdje uredno proizvodi THC ulje (tamo je to legalizovano). Vise hiljada ljudi koje je izlijecio od raka tim uljem, ili nekoga njihovog, a medju kojima je bilo i doktora i pravnika, kao i raznih drugih visokoobrazovanih ljudi, bili su spremni svjedociti u njegovu korist pred sudom i o pozitivnostima tog ulja u odnosu na karcinome, medjutim - sud nije dozvolio ni jedno jedino svjedocenje.
Ali, njegova prica je pokrenula lavinu, tako da se vec godinama vode teske bitke za legalizaju prirodnog THC-a iz marihuane kao lijeka za rak.
Ovo, naranvo, nikako ne godi farmaceutskoj industriji, koja samo na karcinomima godisnje obrne preko 1000 milijardi USD. Zato su koristili i koriste sve moguce nacine da se ova prica spinuje i utisa, a u zadnjih 2-3 godine su sigurno dali desetine miliona kako bi potplatili koga god su mogli kako bi se ta prica utisala, ali i kako bi se THC ulje povukli cak i s interneta. Dokaz ovoga je nestanak THC ulja s nekih holandskih website-ova na kojima se uredno moglo naruciti online.

4. "Krugovi u zitu", koji su postavljeni iznad, takodjer su jos jedna od misterija, a koje vlasti opravdavaju "teorijom zavjere".
Pri tome, niko nikada nije uspio zaista i dokazati da su ti "krugovi" ljudskih ruku djelo, jer niko nikada za jednu noc, tj. par sati noci, nije uspio napraviti tako kompleksne i velike strukture (mnoge su vece cak i od 200x200m, sto iznosi 40.000m2, ili 4 hektara).
Nikada nisu uspjeli objasniti na cinjenicu da se ti "crtezi" razlikuju od onih koje naprave ljudi, tj. da se razlikuje nacin savijanja stabljike biljke. "Originali" su savijeni pomocu toplote i nisu slomljene ili puknute, a kod onih koje naprave ljudi dolazi do lomljenja i/ili pucanja stabljike.

Itd. itd.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#213 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

Ma večina ljudi ima kikiriki u glavi i uglavnom preovladava opšta zatupljenost, počev od ortodoksnih 'vjernika', ateista, komunista, nacionalista, onih koji svršavaju na SFF, kojima je vruće, hladno, zelenih, plavih,crvenih,žutih ....
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#214 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by tranquil »

Šta češ. Možda je ta zatupljenost od ovih vručina. Nekome u glavi čevap, nekome kikiriki.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#215 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#216 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by fakat »

Dozer i tema :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23286
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#217 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Sanjarko »

Ne laze niko, osim mene. :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#218 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Dozer »

Nazalost, i ova tema, kao i mnoge slicne, nije interesantna ljudima.

Medjutim, jos jedna od lokalnih "teorija zavjere" se tice Bosnjaka, Srba i Hrvata u BiH. Ta teorija ima svoja 3 kraka:
1. Danasnji Bosnjaci nisu nikada postojali u Bosni (sto je tacno, jer se danasnji Bosnjaci ovdje srecu tek od 19 vijeka)
2. Srbi su najstariji narod na planeti, a samim tim i u Bosni u kojoj su oduvijek (sto je netacno, a u Bosni se tako pocinju izjasnjavati tek u 19 vijeku)
3. Hrvati su zapravo jedini domicilni narod u Bosni i svi ostali su se zapravo konvertovali (sto je netacno, a u Bosni se tako pocinju izjasnjavat itek u 19 vijeku. Pardon - stoljecu).

Sta je od ovoga zaista istina? :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23286
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#219 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Sanjarko »

Ne znam i boli me briga. Znam sta danas ima, a imam i pretpostavku o ostalome.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#220 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Ommadawn »

Po pitanju tih "Krugova (i znakova) u zitu" - je li iko od vas cuo za Doug Bowera i Dave Chorleya?
I da su, nakon njihovog demonstriranja pravljenja Krugova U Zitu, isti eskalirali po pitanju velicine i oblika?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23286
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#221 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Sanjarko »

Ommadawn wrote:Po pitanju tih "Krugova (i znakova) u zitu" - je li iko od vas cuo za Doug Bowera i Dave Chorleya?
I da su, nakon njihovog demonstriranja pravljenja Krugova U Zitu, isti eskalirali po pitanju velicine i oblika?
Gledao sam nesto nekad davno. Neki dokumentarac, sa daskom prave krug u zitu. Ali kako sa daskom one bas sto nisu samo krug naprave da mi je znati. Ono ja ne bi znao ni nacrtati.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#222 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Ommadawn »

Vizionar 1985 wrote:
Ommadawn wrote:Po pitanju tih "Krugova (i znakova) u zitu" - je li iko od vas cuo za Doug Bowera i Dave Chorleya?
I da su, nakon njihovog demonstriranja pravljenja Krugova U Zitu, isti eskalirali po pitanju velicine i oblika?
Gledao sam nesto nekad davno. Neki dokumentarac, sa daskom prave krug u zitu. Ali kako sa daskom one bas sto nisu samo krug naprave da mi je znati. Ono ja ne bi znao ni nacrtati.
Jebiga, ljudi znaju. Bas kao i oni sto prave ogromne grafitti. Meni su ti krugovi u zitu umjetnost.
Ali nekome su "teorija zavjere" i "vanzemaljci". Ne iskljucujem da postoje neka vanplanetarna bica no jos nista nije dokazano.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23286
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#223 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Sanjarko »

Ommadawn wrote: Jebiga, ljudi znaju. Bas kao i oni sto prave ogromne grafitti. Meni su ti krugovi u zitu umjetnost.
Ali nekome su "teorija zavjere" i "vanzemaljci". Ne iskljucujem da postoje neka vanplanetarna bica no jos nista nije dokazano.
Ma ne kazem ja zavjera i vanzemaljci, kazem kako naprave one sto nisu samo krug, a ja to ne bi znao ni nacrtati. Vjerovatno ni sta znam vecina ljudi. Necu reci 99% ali vecina vjerovatno.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#224 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by Diwan »

Georgia Guidestones

https://en.wikipedia.org/wiki/Georgia_Guidestones
Inscriptions
A message consisting of a set of ten guidelines or principles is engraved on the Georgia Guidestones[8] in eight different languages, one language on each face of the four large upright stones. Moving clockwise around the structure from due north, these languages are: English, Spanish, Swahili, Hindi, Hebrew, Arabic, Chinese, and Russian.

Maintain humanity under 500,000,000 in perpetual balance with nature.
Guide reproduction wisely — improving fitness and diversity.
Unite humanity with a living new language.
Rule passion — faith — tradition — and all things with tempered reason.
Protect people and nations with fair laws and just courts.
Let all nations rule internally resolving external disputes in a world court.
Avoid petty laws and useless officials.
Balance personal rights with social duties.
Prize truth — beauty — love — seeking harmony with the infinite.
Be not a cancer on the earth — Leave room for nature — Leave room for nature.
The most widely agreed-upon interpretation of the stones is that they describe the basic concepts required to rebuild a devastated civilization.[14] Author Brad Meltzer notes that the stones were built in 1979 at the height of the Cold War, and thus argues that they may have been intended as a message to the possible survivors of a nuclear World War III. The engraved suggestion to keep humanity's population below 500 million could have been made under the assumption that war had already reduced humanity below this number.
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#225 Re: ‘TEORIJE ZAVJERE’ u ogledalu ateizma i religije

Post by fakat »

Vizionar 1985 wrote:
Ommadawn wrote:Po pitanju tih "Krugova (i znakova) u zitu" - je li iko od vas cuo za Doug Bowera i Dave Chorleya?
I da su, nakon njihovog dtemonstriranja pravljenja Krugova U Zitu, isti eskalirali po pitanju velicine i oblika?
Gledao sam nesto nekad davno. Neki dokumentarac, sa daskom prave krug u zitu. Ali kako sa daskom one bas sto nisu samo krug naprave da mi je znati. Ono ja ne bi znao ni nacrtati.
Nekada davno sam i ja to gledao, konopac i daske pa sa njima u pola noci prave krugove u zitu. Kao prvo, moguce da ih ljudi prave, sasvim realna opcija. Medjutim, ako ih prave onda rade u mrklom mraku uz rizik da budu uhapseni. Mogu tako napraviti neke jednostavne krugove, ali neki "crtezi" su toliko kompleksni da je bas tesko povjerovati, ali eto nije nemoguce, ali opet sto bi neko tako talentovan trosio vrijeme ovako? Drugo, valjda bi gazajuci cijelu noc ostavili za sobom tragove pa da vise to demistifikujemo. Dozer je vec pominjao i jos par stvari poput kuglica i savijene a ne polomljene stabljike, to je vec zanimljivije.
Post Reply