(Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post Reply
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#376 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by parappa »

Kako neces alfonse? financiras ih porezom... svejedno jeli kao zaposlenik ili poslodavac. osim ako nisi vani.
mada se ja pitam da li je buducnost stvarno tako crna kako vi pisete?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#377 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by ovo_malo_duse »

Ko je ovom Sarovicu oci otvorio.?

Od kako je Ministar ,ja koliko mogu upratit satra se cojk radec kako treba.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/min ... /170803034
Ovo mu je potez za 10.. Jos ako EU reaguje a trebala bi jer ovo povecanje nidze veze, nece Svabo placat 10 x skuplje nesto zbog toga sto se uljudbenima digao taki.
Bazinga1234
Posts: 7624
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#378 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bazinga1234 »

Izgleda da je dogovoreno smanjenje uvoznih taksi.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/postign ... /170808043
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#379 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Alfons Kauders »

Meni opet nije jasno zasto se dize ovolika frka radi sitnice?

EU nam uvede 20 puta vece takse -- sutradan jednostavno uvedemo reciprocne mjere sve robe iz EU.

Pa da vidimo kome ce vise smetati, tj. ko vise gdje izvozi. :)
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#380 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by parappa »

Alfons Kauders wrote:Meni opet nije jasno zasto se dize ovolika frka radi sitnice?

EU nam uvede 20 puta vece takse -- sutradan jednostavno uvedemo reciprocne mjere sve robe iz EU.

Pa da vidimo kome ce vise smetati, tj. ko vise gdje izvozi. :)
ali mi izvozimo prakticno samo u eu... nas ce zaboliti vise.
naravno da uvozimo puno vise iz eu ali oni imaju druga trzista na koja se mogu osloniti

ako mi dignemo takse na eu proizvode onda ce kod nas te stvari poskupiti.
a mozda je to i sansa da malo zivne domace trziste i domaci proizvodi.
kako god bude... na kraju ce opet potrosaci platiti
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#381 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Alfons Kauders »

parappa wrote:
Alfons Kauders wrote:Meni opet nije jasno zasto se dize ovolika frka radi sitnice?

EU nam uvede 20 puta vece takse -- sutradan jednostavno uvedemo reciprocne mjere sve robe iz EU.

Pa da vidimo kome ce vise smetati, tj. ko vise gdje izvozi. :)
ali mi izvozimo prakticno samo u eu... nas ce zaboliti vise.
naravno da uvozimo puno vise iz eu ali oni imaju druga trzista na koja se mogu osloniti

ako mi dignemo takse na eu proizvode onda ce kod nas te stvari poskupiti.
a mozda je to i sansa da malo zivne domace trziste i domaci proizvodi.
kako god bude... na kraju ce opet potrosaci platiti
Pa jebiga, ako nam EU ne dozvoljava pristup njenom trzistu, zasto bi im onda mi trebalo dopustati pristup nasem trzistu?

Reciprocitet i tacka.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#382 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Fudo387 »

Alfons Kauders wrote:Pa jebiga, ako nam EU ne dozvoljava pristup njenom trzistu, zasto bi im onda mi trebalo dopustati pristup nasem trzistu?Reciprocitet i tacka.
Zajebajes se?
:lol:
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#383 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by parappa »

Fudo387 wrote:
Alfons Kauders wrote:Pa jebiga, ako nam EU ne dozvoljava pristup njenom trzistu, zasto bi im onda mi trebalo dopustati pristup nasem trzistu?Reciprocitet i tacka.
Zajebajes se?
:lol:
dozvoljavaju oni... nije problem... ali hoce da naplate taj luksuz.
naravno da mozemo i mi podici takse... ali cemo mi najebati tj. kupci u bih
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#384 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by pici »

Potpuni embargo EU i okrenuti se svojoj proizvodnji i ekonomiji... :bih:

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#385 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Alfons Kauders »

Fudo387 wrote:
Alfons Kauders wrote:Pa jebiga, ako nam EU ne dozvoljava pristup njenom trzistu, zasto bi im onda mi trebalo dopustati pristup nasem trzistu?Reciprocitet i tacka.
Zajebajes se?
:lol:
Ne. Ovo nije spor s Hrvatskom, vec s EU. Na to ciljam.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#386 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by detroit-mercy »

Alfons Kauders wrote:
parappa wrote:
Alfons Kauders wrote:Meni opet nije jasno zasto se dize ovolika frka radi sitnice?

EU nam uvede 20 puta vece takse -- sutradan jednostavno uvedemo reciprocne mjere sve robe iz EU.

Pa da vidimo kome ce vise smetati, tj. ko vise gdje izvozi. :)
ali mi izvozimo prakticno samo u eu... nas ce zaboliti vise.
naravno da uvozimo puno vise iz eu ali oni imaju druga trzista na koja se mogu osloniti

ako mi dignemo takse na eu proizvode onda ce kod nas te stvari poskupiti.
a mozda je to i sansa da malo zivne domace trziste i domaci proizvodi.
kako god bude... na kraju ce opet potrosaci platiti
Pa jebiga, ako nam EU ne dozvoljava pristup njenom trzistu, zasto bi im onda mi trebalo dopustati pristup nasem trzistu?

Reciprocitet i tacka.
Inace je BiH jaka kao USA ekonomski pa se moze pricati o nekom reciprocitetu :mrgreen: . O kakvom bolan reciprocitetu pricas, drzava od 3 miliona stanovnika bez ijednog unikatnog proizvoda/sirovine da pravi reciprocitet EU :lol: :lol: :lol: . Svasta procitat.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#387 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Fudo387 »

Ma zeza alfonso...
Drzava nije u stanju oporezovati hercegovacku kladionicarsku mafiju a da ulazi u trgovinski rat sa EU...bizi. :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#388 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Alfons Kauders »

RH je clanica EU.

EU treba staviti do znanja da cemo, uzvracajuci na mjere Hrvatske, stetu naplatiti slicnim marifetlucima s nase strane, bilo od Hrvatske, bilo od drugih clanica unije... Pa neka svi finansiraju vratolomije Zagreba :D

Nema Vise Zajebancije!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#389 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Sanjarko »

Ja bi blokiro sve da se ja pitam, i puteve. Pa bi se manje i narod iseljavo. :evil: Samo istom mjerom odgovorit. Oni 22 puta vise, mi 22 puta vise. Ovi nisu ni ludi, ja sam lud, a ne bi ovo radio. Imaju 3 milijarde i vise kuna razmjene sa nama samo, sa Bosnom. Najvise ce mo mi Bosna naj-bat u ovim Eks Ju svadzama. Uvijek tako bude. Prosli rat, svi haman neokrznjeno skoro izasli, samo mi skoro totalno razoreni, svi samostalnost i nezavisnost dobili samo mi neki protektorat itd. :(
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#390 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Toto »

User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#391 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by desni »

Toto wrote:
    Dugo ti ovo bolan prepričaj nam u kratkim crtama kad stigneš.Slabo će ti ko ovo pregledat dva sahata života valja izgubit :mrgreen:
    User avatar
    Toto
    Posts: 8107
    Joined: 21/04/2009 11:09
    Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
    Grijem se na: solarno
    Vozim: EJ

    #392 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by Toto »

    desni wrote: Dugo ti ovo bolan prepričaj nam u kratkim crtama kad stigneš.Slabo će ti ko ovo pregledat dva sahata života valja izgubit :mrgreen:
    investicija
    User avatar
    vivaldi
    Posts: 7308
    Joined: 16/08/2008 15:56

    #393 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by vivaldi »

    danas izasle prve procjene BDP za II kvartal za oba entiteta.

    FBiH

    II kvartal - (+1,8)
    I kvartal - (+3%)

    RS

    II kvartal (+1,7%)
    I kvartal - (+2,2%)
    User avatar
    animals
    Posts: 21500
    Joined: 19/04/2013 22:13

    #394 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by animals »

    vivaldi wrote:danas izasle prve procjene BDP za II kvartal za oba entiteta.

    FBiH

    II kvartal - (+1,8)
    I kvartal - (+3%)

    RS

    II kvartal (+1,7%)
    I kvartal - (+2,2%)
    Lako je napraviti rast u BiH..
    kad nemas nista, pa dobijes gace..
    i to se konta u rast :D
    User avatar
    vivaldi
    Posts: 7308
    Joined: 16/08/2008 15:56

    #395 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by vivaldi »

    vivaldi wrote:danas izasle prve procjene BDP za II kvartal za oba entiteta.

    FBiH

    II kvartal - (+1,8)
    I kvartal - (+3%)

    RS

    II kvartal (+1,7%)
    I kvartal - (+2,2%)

    FBiH

    III kvartal - (+3,4%)

    RS

    III kvartal - (+2,6%)
    User avatar
    Prpa.ba
    Posts: 11036
    Joined: 15/08/2006 21:34
    Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

    #396 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by Prpa.ba »

    Naoko pristojan ali nedovoljan rast koji nas jako malo ili nikako ne obogacuje, tj. cak ni srednjerocno ne proizvodi nikakav upotrebljiv domaci kapital. Indikator mi je procenat pokrivenosti uvoza izvozom koji stoji oko 60.5% i osciluje pola posto tamo-vamo dok apsolutni iznosi rastu, sto znaci da ne postizemo nikakvu dodanu vrijednost uprkos blagom sirenju privatnog sektora i povecanom protoku novca.

    Dakle, hvatanje radnika na crno je dalo neke rezultate i proizvodnja gaca i carapa nesto kao raste i vise ljudi je (registrovano kao) zaposleno (sto je plus), minus je da nacrti za gace i carape dolaze iz vana, repromaterijal dolazi iz vana i radnici svoju lovu potrose na proizvode iz vana, ili bilo koja procentualna kombinacija ovo troje, sto opet znaci da prvim sljedecim naletom ekonomske krize u EU idemo opet na nivo 2011. :mrgreen:

    EDIT: iz ovoga iskljucujem namjensku industriju koja ima solidnu dobit na ostvareni promet i solidan rast u protekle 4 godine jer se novac od dobiti reinvestira a i rast zaposlenih nije za zanemariti. Naravno, i tu mozemo i moramo bolje, ali i ovo je okej u odnosu na dosadasnju situaciju.
    User avatar
    vivaldi
    Posts: 7308
    Joined: 16/08/2008 15:56

    #397 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by vivaldi »

    Prpa.ba wrote:Naoko pristojan ali nedovoljan rast koji nas jako malo ili nikako ne obogacuje, tj. cak ni srednjerocno ne proizvodi nikakav upotrebljiv domaci kapital. Indikator mi je procenat pokrivenosti uvoza izvozom koji stoji oko 60.5% i osciluje pola posto tamo-vamo dok apsolutni iznosi rastu, sto znaci da ne postizemo nikakvu dodanu vrijednost uprkos blagom sirenju privatnog sektora i povecanom protoku novca.
    slazem se u poptunosti, pogotovo sto si i ti primjetio ovu obmanu sa stalnim ispiranjem mozga o rekordnom izvozu, a presucuju rekordan uvoz a kako nominalni iznosi rastu tako smo u 2017 ostalih jos kracih rukava nego 2016, i tako iz godine u godinu. cak nam ni nezabiljezen pad cijena nafte u zadnje 2-3 godine nije nista pomogao jer smo u poptunosti ovisni u uvozu nafte, a pritom se radi o ogromnim kolicinama. posto jos nema podataka za cijelu 2017, zanimljivo je poredjenje da smo u 2016. samo na uvoz nafte potrosili okruglo 900 miliona maraka manje nego 2013. (nafta je pala 2014) dok je izvoz bh rafinerija u istom periodu smanjen 200 miliona. to je cistih 700 miliona boljeg neto izvoza koji je direktno uticao na gdp, koje smo hajrovali ni krivi ni duzni, ali opet nismo iskoristili ni za sta pametno.
    Prpa.ba wrote:Dakle, hvatanje radnika na crno je dalo neke rezultate i proizvodnja gaca i carapa nesto kao raste i vise ljudi je (registrovano kao) zaposleno (sto je plus), minus je da nacrti za gace i carape dolaze iz vana, repromaterijal dolazi iz vana i radnici svoju lovu potrose na proizvode iz vana, ili bilo koja procentualna kombinacija ovo troje, sto opet znaci da prvim sljedecim naletom ekonomske krize u EU idemo opet na nivo 2011.
    i ovdje se slazem, poreznici su podivljali zadnjih godinu i po dana. ne znam jesi cuo za onaj slucaj u kotor varosi gdje su nekom pekaru zbog neke bezvezne greske u posranoj knjigi zalbi :-) zviznuli 4 hiljade kazne. singapurska disciplina. lik naravno zatvorio pekaru i troje dobilo otkaz. naravno singapurska poreska disciplina kod uzimanja, prerasta u bosansku kurcinu kada dodje do davanja. a to troje nogiranih je od drzave otprilike to i dobilo - penis. realni sektor se davi sto se najbolje vidi iz izvjestaja o investicijima koje stagniraju dok u isto vrijeme dramaticno raste zaduzenje privrede kod komercijalnih banaka, sto je naravno na prvu nelogicno(samim tim je jos nelogicniji ovoliki "porast" zaposlenih jer ako investicije stagniraju kako i od cega se pootvarase ove desetine hiljada novih radnih mjesta), ali na drugu skontas da se privreda zaduzuje zarad tekuceg odrzavanja, a ne razvoja i sirenja. zato me zivo zanimaju prvi ovogodisnji rezultati entitetskih poreznih uprava pocetkom februara jer stvarno ne znam koliko jos relani sektor moze izdrzat ovog pritiska - uio ce vjerovatno rasti ove godine prije svega zbog ovih vecih akciza na gorivo

    sto se tice gaca i carapa, izgleda da je i to doslo do vrhunca, vjerovatno si procitao neki dan da je prevent od 400 trazenih nasao samo dvoje negdje u srednjoj bosni. slicno kukaju svi ti domaci textilni feudalci. izgleda da vise nema mladih flexibilnih zenskih ledja za izrabljivanje. ako me sjecanje dobro sluzi (nisam 100% siguran) cini mi se da sam negdje procitao prosle godine da u cijeloj hrvatskoj tekstilnoj industriji radi samo oko 3 hiljade ljudi. jebote kod nas imas 7-8 firmi koji imaju vise od toga. :-) bangladesh
    Prpa.ba wrote:EDIT: iz ovoga iskljucujem namjensku industriju koja ima solidnu dobit na ostvareni promet i solidan rast u protekle 4 godine jer se novac od dobiti reinvestira a i rast zaposlenih nije za zanemariti.
    sto se tice namjenske, ona je jos uvijek vise bitna u nekom simbolicnom strateskom smislu nego ekonomskom. osim igmana (ponajvise zbog broja zaposlenih) sve ostalo je prdimahovina, mada i igman muku muci sa produktivnoscu koja je nivou textilne industrije. 115 miliona prihoda na 1,200 zaposlenih mu ga dodje mjesecna produktivnost po radniku od samo 8 hiljada maraka. tu je i bruto plata radnika, amortizacija, troskovi nabvake i repromaterijala, rezija, prevoza, dozvola, marketnga, prezentacija, goriva, zastite...treba tu uloziti bruku para u modenrizaciju..ostale, bar za sada, ne vrijedi ni spominjati
    User avatar
    Prpa.ba
    Posts: 11036
    Joined: 15/08/2006 21:34
    Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

    #398 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by Prpa.ba »

    vivaldi wrote:slazem se u poptunosti, pogotovo sto si i ti primjetio ovu obmanu sa stalnim ispiranjem mozga o rekordnom izvozu, a presucuju rekordan uvoz a kako nominalni iznosi rastu tako smo u 2017 ostalih jos kracih rukava nego 2016, i tako iz godine u godinu. cak nam ni nezabiljezen pad cijena nafte u zadnje 2-3 godine nije nista pomogao jer smo u poptunosti ovisni u uvozu nafte, a pritom se radi o ogromnim kolicinama. posto jos nema podataka za cijelu 2017, zanimljivo je poredjenje da smo u 2016. samo na uvoz nafte potrosili okruglo 900 miliona maraka manje nego 2013. (nafta je pala 2014) dok je izvoz bh rafinerija u istom periodu smanjen 200 miliona. to je cistih 700 miliona boljeg neto izvoza koji je direktno uticao na gdp, koje smo hajrovali ni krivi ni duzni, ali opet nismo iskoristili ni za sta pametno.
    Najindikativnije je kada placeni afirmativni clanci o stanju ekonomije nekako zaborave priloziti komparativni grafik sa kretanjem date mjere performansi ekonomije kroz proteklih 5-10 godina. Tada mi se pale alarmi da je u pitanju pamflet a ne realna analiza.

    Dobro primijeceno za pad cijena nafte, jasno niko od analiticara to nece spomenuti jer gradjani i ne primijete osjetna smanjenja cijena zbog ogromnih marzi rezimskih trgovaca naftnim derivatima, pa ispada da je sve isto kao prije 5 godina kad nam je pokrivenost bila 57%. Profiti nisu otisli u sirenje ekonomske aktivnosti vec u krpljenje budzetskih rupa tj. sadaku i crne fondove rezimlija poput HIFA-e da mogu monopolizirati pelet i slicno. :mrgreen: :mrgreen:
    vivaldi wrote: i ovdje se slazem, poreznici su podivljali zadnjih godinu i po dana. ne znam jesi cuo za onaj slucaj u kotor varosi gdje su nekom pekaru zbog neke bezvezne greske u posranoj knjigi zalbi :-) zviznuli 4 hiljade kazne. singapurska disciplina. lik naravno zatvorio pekaru i troje dobilo otkaz. naravno singapurska poreska disciplina kod uzimanja, prerasta u bosansku kurcinu kada dodje do davanja. a to troje nogiranih je od drzave otprilike to i dobilo - penis. realni sektor se davi sto se najbolje vidi iz izvjestaja o investicijima koje stagniraju dok u isto vrijeme dramaticno raste zaduzenje privrede kod komercijalnih banaka, sto je naravno na prvu nelogicno(samim tim je jos nelogicniji ovoliki "porast" zaposlenih jer ako investicije stagniraju kako i od cega se pootvarase ove desetine hiljada novih radnih mjesta), ali na drugu skontas da se privreda zaduzuje zarad tekuceg odrzavanja, a ne razvoja i sirenja. zato me zivo zanimaju prvi ovogodisnji rezultati entitetskih poreznih uprava pocetkom februara jer stvarno ne znam koliko jos relani sektor moze izdrzat ovog pritiska - uio ce vjerovatno rasti ove godine prije svega zbog ovih vecih akciza na gorivo
    Znam da je doslo do te mjere da se citaju ugovori o radu kako bi se otkrile nelogicnosti na osnovu kojih bi se udarale kazne. :lol: Nas novac na djelu, placamo progon cak i prijavljenih ljudi da bi se izmuzlo jos koju hiljadu KM za budzet. :D

    Cuo sam odredjene procjene da je oko 40% "novozaposlenih" ustvari rezultat pritiska na rad na crno, tj. klasicnih punitivnih mjera po realnom, nerezimskom privrednom sektoru. Ostatak su tekstilci i nesto malo DV industrije po TK. Nakon ovog mandata mislim da je konacni rezultat rast de iure zaposlenosti ali prilican pad de facto zaposlenosti. Otuda i ovi talasi migracija niskokvalifikovane radne snage ka perifrernim clanicama EU.
    vivaldi wrote: sto se tice gaca i carapa, izgleda da je i to doslo do vrhunca, vjerovatno si procitao neki dan da je prevent od 400 trazenih nasao samo dvoje negdje u srednjoj bosni. slicno kukaju svi ti domaci textilni feudalci. izgleda da vise nema mladih flexibilnih zenskih ledja za izrabljivanje. ako me sjecanje dobro sluzi (nisam 100% siguran) cini mi se da sam negdje procitao prosle godine da u cijeloj hrvatskoj tekstilnoj industriji radi samo oko 3 hiljade ljudi. jebote kod nas imas 7-8 firmi koji imaju vise od toga. :-) bangladesh
    Ne znam sta da mislim o vijesti koja je dosla iz Preventa, posebno znajuci nas mentalitet.

    Jedna varijanta koju sam cuo je da ljudi jednostavno ne zele raditi za Prevent zbog losijih uslova nego kao kod Alma Rasa npr. U tom slucaju imamo na sceni prilagodjavanje trzista rada, sto me opet zabrinjava jer a) i dalje je kod nezaposlenih mentalitet "hocu milju KM za NKV rad" i b) tekstilci imaju prilicno nisku granicu nakon koje odlaze negdje drugo. Nadati se poboljsanju uslova ali uz postizanje nekog ekvilibrija koji ce ipak zadrzati radna mjesta.

    Druga varijanta je da stvarno nakon racija PUFBiH imamo punu zaposlenost u SB, sto bi onda opet znacilo da fali jedno 20% stanovnistva koje bi pronasli po Sloveniji, Hrvatskoj i Slovackoj. :mrgreen: :run:
    vivaldi wrote: sto se tice namjenske, ona je jos uvijek vise bitna u nekom simbolicnom strateskom smislu nego ekonomskom. osim igmana (ponajvise zbog broja zaposlenih) sve ostalo je prdimahovina, mada i igman muku muci sa produktivnoscu koja je nivou textilne industrije. 115 miliona prihoda na 1,200 zaposlenih mu ga dodje mjesecna produktivnost po radniku od samo 8 hiljada maraka. tu je i bruto plata radnika, amortizacija, troskovi nabvake i repromaterijala, rezija, prevoza, dozvola, marketnga, prezentacija, goriva, zastite...treba tu uloziti bruku para u modenrizaciju..ostale, bar za sada, ne vrijedi ni spominjati
    Ipak su u pitanju domace investicije, know-how i cinjenica da su se izvukli iz visegodisnjih minusa tokom kojih su ih gradjani FBiH subvencionirali. Pohvalno je da im FBiH nije povlacila dobit vec skoro 30 miliona KM ide u reinvestiranje, i plus ce im se dodati 4 miliona KM za razvojne projekte. Smijesne cifre kad pomislim da za ublehu poput aerodroma u Bihacu ide isto 4 miliona KM ( :-) ), ali sve se nadam da ce iskoristiti to za uvezivanje proizvodnih procesa i obnovu masinskog inventara umjesto na uhljebljivanje po rukovodecim pozicijama, valjda ce pare zamirisati nekome jebemu, ne mogu svi biti toliki talenti za kradju i antitalenti za oplodjavanje novca.
    almir90
    Posts: 7799
    Joined: 08/06/2008 00:56

    #399 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by almir90 »

    Svi samo pričaju o kupovini domaćih proizvoda, pod parolom da je to domaće, i da spašavamo vlastitu privredu i radna mjesta - kada je to zapravo parola za nešto potpuno drugo.

    Evo imamo u zadnjih godina pad uvoza i rast prodaje domaćeg proizvoda - i sve se to stavlja pod zeleno svjetlo, to je pozitivno kada se to servira narodu preko medija, a neće niko da priča o jednoj drugoj strani medalje ove priče.

    Isto tako imamo i rast inflacije i poskupljenja domaćeg proizvoda, a nemamo rast plata u svim tim proizvodnjama - već se samo određen broj, tj. vlasnici bogate na račun "šupljeg patriotizma" i kupovine domaćeg proizvoda. O koncu, i sami radnici koji rade u tim proizvodnim granama su sada prisiljeni da plaćaju više cijene, a imaju plate kao i prije.

    Zato i imamo sa jedne strane rekordan priliv od poreza, jer je cijena mnogih namirnica poskupila; a s druge strane je se pod tepih gurnula stagnacija ekonomije i slabije kupovne moći.

    Razvijene države koje su otvorile svoja tržišta, i omogućile izmještavanje proizvodnje, naravno da su izgubile dio radnih mjesta; ali su isto tako kreirale ogroman broj novih radnih mjesta - i danas su tu gdje i jesu, na samom vrhu.

    Jedino se nama plasira informacija da je zatvoreno tržište dobro, i da svi moramo da plaćamo više cijene domaćeg proizvoda - jer, kao, očuvati ćemo određena radna mjesta. A to što gubimo više radnih mjesta, pa čak i gubitak privatnih poslova (zatvaraju se manji obrtnici, proizvođači itd.), radi smanjenje kupovne moći većine građana, to nam ne prestavlja nikakav problem?

    Ja sam sreća prevazišao ove šuplje patriotske i kupujem strano, ako je jeftinije, jer ne planiram bacati pare od kojih samo pojedine glavonje imaju koristi, a njihovi radnici ništa.
    The 51st State
    Posts: 16743
    Joined: 12/01/2008 12:06

    #400 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

    Post by The 51st State »

    hrpa gluposti da se opravda zadnji napisani pasus.
    napusti ekonomiju.
    Post Reply