(Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post Reply
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1 (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by vivaldi »

Na prijedlog @Toto da otvorimo neku zbirnu regionalnu temu na kojoj se moze guslati o makro, mikro, investicijama, finansijama, dobrim i losim ekonomskim primjerima...otvaram ovu temu jer je njemu bilo malo mrsko iako mi se cini da ima vise vremena od mene, al hajd :D . Ono "politicka" u zagradi je da bi tema bila u skladu sa ovim pdf, a politicka ekonomija je svakako i fakultetski predmet i realnost pa je neizbjezna.

U uvodu cu navesti neke najznacnije makro ekonomske parametre. Posto slika govori vise od 1000 rijeci, a i to je najlaksi nacin razumijevanja za one koje ekonomija previse i ne zanima, najpametnije sto sam smislio je da na prvoj strani budu budu tabele, dijagrami i sl. sa nekim od najznacajnijih parametara, prije svega BiH, ali i susjeda uz neki kratak komentar.

Molio bih da u narednih par minuta niko ne stavlja nikakve komentare, da mogu poslije ovog uvodnog posta zaredati jos 4-5 praznih postova da rezervisem prostor za editovanje i dodavanje materijala, kako ovog uvodnog, tako i za aktueliziranje buducih podataka.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by vivaldi »

BiH

Od svih pojedinacnih podataka, najvazniji je svakako BDP/GDP.

Ovako izgleda kretanje GDP BiH u posljednjih 10 godina. Iako vec postoje nezvanicni za 2015. drzavna agencija ih jos nije izbacila pa idemo sa periodom 2005-2014

Image

U protekloj deceniji je kao sto se vidi BDP rastao za milijardu godisnje sto je svakako mizerno na ovaku nisku osnovicu. Ovim tempom jedino sto je sigurno je dugorocni jad i bijeda.

Kada je rijec o ucescu entiteta u BDP BiH, situacija je sljedeca:

Image

Kao sto slikovito ilitiga zorno vidi, poslije 10 godina rovovske borbe za titulu boljeg entieta, bezbroj kretenskih priloga, clanaka, uvjeravanja..odnos varira unutar 1% sto je manje cak i od statisticke greske. Zato svaki put kada cujete pricu o boljem entietu sjetite se ove tabele. Ona zapravo pokazuje primitivnost bh ekonomije pa je odnos cisto preslikavanje kvantiteta jer se nigdje u BiH ne pravi skoro bukvalno nista sa visim stepenom dodane vrijednosti sto podize GDP. Gola grbaca.
Last edited by vivaldi on 05/08/2016 23:08, edited 1 time in total.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#3 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by vivaldi »

BiH - Javni dug

Javni dug drzave i entieta na kraju prosle godine:

Image

Iz tabele je vidljivo da javni dug drzave nije previsok, mada procentualno nije ni mali, ali je vidljiva razlika izmedju entiteta. Dok je vanjski dug manje-vise izbalasniran, unutrasnji dug RS-a je znantno veci.

Image

Kada se pogleda struktura unutrasnjeg duga, vidi se da su zapravo naveci generatori rasta unutrasnjeg duga, zapravo nisu zaduzivanja na unutrasnjem trzistu (bar ne koliko se mozda misli) vec "repovi iz proslosti" tj. stara dveizna stednja i ratna steta, pogotovo u RS-u. Razlog su drugacija zakonska rjesenja jer su tamo, koliko znam, poginulim i ranjenim podjeljene obveznice. Osim toga, treba imati na umu da se prije ili kasnije mora rijesiti i pitanje restitucije pa nas ceka veiki rast unutrasnjeg duga po tom osnovu, a to sada uopste nema. Pretpostavljam da se to nece rijesavati dok se ne isplate sve obaveze bar po pitanju dvezine stednje ili ratne stete.

PS. U drugoj tabeli se vidi da nije obuhvacen sav unutrasnji dug vec vecina. Nedostaje jos dug, kantona, opstina i fondova, ali posto je razdvojeno nema potrebe da ubacujem jos jednu tabelu.

PS2: Tabele me bas usporavaju pa mi se vise neda veceras. Ostatak u narednim nocima :D
Last edited by vivaldi on 05/08/2016 23:50, edited 2 times in total.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#4 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by vivaldi »

BiH - Vanjskotrgovinska razmjena

Nema u tabeli podataka od 2005., pa krecemo sa 2006.

Image

A onda to uporedimo sa 2014.

Image

Vidimo da je za deceniju izvoz porastao za samo 3,5 milijardi, a uvoz za 4,8 milijardi. Kada se pogleda po entitetima, zadrzava se manje-vise isti omjer.

Vec postoje podaci i za 2015, i tu postoji nesto veca oscilacija u RS-u kod izvoza i jos veca kod uvoza.

Image

Najbitniji uzrok toga zapravo nema nikakve vez sa ekonomskom aktivnoscu vec sa naglim padom cijena nafte u svijetu. Zbog rafinerija, skoro 25% komplentog uvoza RS-a otpada na uvoz nafte, ali je nafta i glavni pojedinacni izvozni proizvod (sirova i preradjena) pa je izvoz nafte u prosloj godini bio oko 200 miliona maraka manji nego godinu ranije, ali je i uvoz jos vise smanjen. U Prevodu - kad je skupo uvoze, skupo je izvoze i obratno. Ostali sektori taj minus od 200 milki nisu uspjeli kompenzirati.

Prema preliminiranim podacima u prvih 6 mjeseci ove godine,omjeri se opet vracaju u normalu jer se izvoz RS-a povecao oko 8% (nafta vise ne moze nize), dok je u federaciji na istom nivou ko prosle godine. Podbacila je struja, a osjeti se i manjak izvoza "domace" poljske govedine u Tursku zbog zabrane.
Last edited by vivaldi on 06/08/2016 19:19, edited 2 times in total.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#5 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by vivaldi »

Srbija i Hrvatska - GDP i Spoljnotrgovinska razmjena u KM

GDP i spoljnotrgovinska razmjena Srbije i Hrvatske u 2006.

Image
Image


Usporedba sa 2015. uz napomenu da je GDP iz 2015, a uvoz/izvoz iz 2014. jer podaci za proslu godinu nisu kompletni

Image
Image

Kada se uporede sve tri drzave, Hrvatska je po GDP daleko naprijed kada se poredi sa BiH i Srbijom. Ali kada se pogleda uvoz/izvoz, Hrvatskoj je prijeko potrebna industrijalizacija jer je dosaadasnji rast generisan turizmom i granama koje usput gura poput gradjevine, prehrambene industrije i sl. Turizam je ipak limitiran i Hrvatska i dizanje industrije je prioritet svih prioriteta. Zanimljivo je da uvoz stagnira skoro punu deceniju.

Nakon duge recesije, ulazak u EU je ipak pogurao rast, i to ce osjetiti prvih par godina.
Last edited by vivaldi on 06/08/2016 20:11, edited 1 time in total.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#6 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by vivaldi »

afsdgd
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#7 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by vivaldi »

valjda ce biti dosta ovih 5-6 postova
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#8 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Toto »

Voio bih da ekonomije iz naslova teme sagledavamo kroz prizmu razvoja. Da pokusamo dati odgovore na pitanje: u kom smjeru treba ici razvoj nasih/BH,Hr,Sr/ ekonomija? Koji su generatori razvoja? Koji su najbolji alati priklani nasim potencjalima i potrebama.

Uvodni postovi od @Vivaldija su dijagnoza. Trebala bi nam terapija i novi stiil prezivljavanja "zdravih ekonomija".
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by ExNihilo »

Politička ekonomija je anahron pojam, sa aspekta ekonomije (tj. ekonomike) kao nauke, pa je najbolje da se tema preimenuje i da se termin izbaci iz diskursa. Danas se disciplina političke ekonomije može posmatrati isključivo kao jedan od onih interdisciplinarnih mixeva, popularnih u posljednje vrijeme, a nikako u svom originalnom značenju. Također, koliko znam, nigdje se više na fakultetima u BiH ne izučava kao predmet. Barem ne na onim koji iole drže do sebe.

Također, "statistička greška" je pojam koji se na forumu mahom arbitrarno koristi. Statistička greška se odnosi na odstupanje opservacije u odnosu na očekivanu vrijednost, odnosno srednju vrijednost populacije. Samim tim, nije pogodan za direktne komparacije, na način ovdje primijenjen.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Alfons Kauders »

Dobra tema, a narocito usporedba FBiH i RS po BDP-u, u vezi koje imam par pitanja...

Da li ce rezultati popisa utjecati na BDP per capita i na koji nacin?
Imas li podatke o zaduzenosti po godinama, da vidimo koliko je Dodik ulupao novca kako bi pokazao da je RS u stanju pratiti FBiH?
Kakav je dugorocni trend, imajuci u vidu sve visu zaduzenost RS?

Meni ne izgleda dobro, kada se pogledaju cifre, odnosno pitam se koliko tog rasta je rezultat zaduzenja i investicija finansiranih lovom iz privatizacije. Primjera radi, BDP RS je trenutno 4% visi u odnosu na 2008, godinu kada nas je zaustavila kriza i kada je RS pocela trositi pare od privatizacije Telecoma. U FBiH, BDP je u istom periodu porastao za cca 8.5%.

Mada i sam kazes kako su razlike male, meni se cini da je trend zabrinjavajuci. RS je u 2014 imala najnizi udjel u BDP-u od 2005, dok je FBiH imala rekordni, visi cak no i 2005. E sad, razlika od 1% zvuci malo, ali kada se uzme u obzir da pricamo o 27 milijardi, ili kada se gleda trend (kao u prethodnom paragrafu, 4% vs 8.5% rasta u nesto kracem periodu).

Sta ocekivati u narednih nekoliko godina, ako pretpostavimo da nece doci do nekih drasticnih promjena na politickom i ekonomskom frontu? Jer meni se cini da se se razlika samo povecavati u korist FBiH.
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bodkin »

ExNihilo wrote:Politička ekonomija je anahron pojam, sa aspekta ekonomije (tj. ekonomike) kao nauke, pa je najbolje da se tema preimenuje i da se termin izbaci iz diskursa. Danas se disciplina političke ekonomije može posmatrati isključivo kao jedan od onih interdisciplinarnih mixeva, popularnih u posljednje vrijeme, a nikako u svom originalnom značenju. Također, koliko znam, nigdje se više na fakultetima u BiH ne izučava kao predmet. Barem ne na onim koji iole drže do sebe.

Također, "statistička greška" je pojam koji se na forumu mahom arbitrarno koristi. Statistička greška se odnosi na odstupanje opservacije u odnosu na očekivanu vrijednost, odnosno srednju vrijednost populacije. Samim tim, nije pogodan za direktne komparacije, na način ovdje primijenjen.
Neka te na temi :thumbup: mislim da je htio reci da je zanemariv procenat.
Ps. Mislis na standardnu gresku jelde?
Last edited by Bodkin on 08/08/2016 11:16, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#12 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bodkin »

Ako ostane ova ekipa i ako ne bude padobranaca nabacicu koji komentar. Hvala vivaldi na uvodnom materijalu :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by ExNihilo »

Bodkin wrote:
ExNihilo wrote:Politička ekonomija je anahron pojam, sa aspekta ekonomije (tj. ekonomike) kao nauke, pa je najbolje da se tema preimenuje i da se termin izbaci iz diskursa. Danas se disciplina političke ekonomije može posmatrati isključivo kao jedan od onih interdisciplinarnih mixeva, popularnih u posljednje vrijeme, a nikako u svom originalnom značenju. Također, koliko znam, nigdje se više na fakultetima u BiH ne izučava kao predmet. Barem ne na onim koji iole drže do sebe.

Također, "statistička greška" je pojam koji se na forumu mahom arbitrarno koristi. Statistička greška se odnosi na odstupanje opservacije u odnosu na očekivanu vrijednost, odnosno srednju vrijednost populacije. Samim tim, nije pogodan za direktne komparacije, na način ovdje primijenjen.
Neka te na temi :thumbup: mislim da je htio reci da je zanemariv procenat.
Ps. Mislis na standardnu gresku jelde?
Da, statistička greška standardizirana za određenu distribuciju (npr. Normalnu) je standardna greška. S obzirom da manje-više uvijek pretpostavljamo određenu distribuciju, uvijek pričamo o standardnim greškama.

Znam da je naš dobar drug Vivaldi mislio na "zanemariv procenat", samo sam htio skrenuti pažnju na to s obzirom da svaki drugi forumaš pojam statističke greške koristi u tom značenju, što je tehnički neispravno. Na temi o popisu se pravi ista greška (tipa, ateisti/agnostici su na nivou statističke greške i slično), te na mnogim drugim temama.

Konfuzija vjerovatno proizilazi iz intervala pouzdanosti (confidence intervals), gdje obično koristimo intervale od 95% i/ili 99%, a termin je blisko vezan za standardnu grešku.
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#14 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bodkin »

ExNihilo wrote:
Bodkin wrote:
ExNihilo wrote:Politička ekonomija je anahron pojam, sa aspekta ekonomije (tj. ekonomike) kao nauke, pa je najbolje da se tema preimenuje i da se termin izbaci iz diskursa. Danas se disciplina političke ekonomije može posmatrati isključivo kao jedan od onih interdisciplinarnih mixeva, popularnih u posljednje vrijeme, a nikako u svom originalnom značenju. Također, koliko znam, nigdje se više na fakultetima u BiH ne izučava kao predmet. Barem ne na onim koji iole drže do sebe.

Također, "statistička greška" je pojam koji se na forumu mahom arbitrarno koristi. Statistička greška se odnosi na odstupanje opservacije u odnosu na očekivanu vrijednost, odnosno srednju vrijednost populacije. Samim tim, nije pogodan za direktne komparacije, na način ovdje primijenjen.
Neka te na temi :thumbup: mislim da je htio reci da je zanemariv procenat.
Ps. Mislis na standardnu gresku jelde?
Da, statistička greška standardizirana za određenu distribuciju (npr. Normalnu) je standardna greška. S obzirom da manje-više uvijek pretpostavljamo određenu distribuciju, uvijek pričamo o standardnim greškama.

Znam da je naš dobar drug Vivaldi mislio na "zanemariv procenat", samo sam htio skrenuti pažnju na to s obzirom da svaki drugi forumaš pojam statističke greške koristi u tom značenju, što je tehnički neispravno. Na temi o popisu se pravi ista greška (tipa, ateisti/agnostici su na nivou statističke greške i slično), te na mnogim drugim temama.

Konfuzija vjerovatno proizilazi iz intervala pouzdanosti (confidence intervals), gdje obično koristimo intervale od 95% i/ili 99%, a termin je blisko vezan za standardnu grešku.
Da, standardna greska je upravo ono sto si gore opisao. Nisam nikad cuo da se koristi izraz ststisticka greska za to cak ni kad nije u pitanju gaudova distribucija.

A boldirano, ili 90% kad nam bas treba solidan r na kvadrat :D
Al da ne kvarimo vivaldiju temu. Da vidimo u sta ce se razviti
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#15 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by statixx »

U excel ubacis podatke koji se odnose na ucesce entiteta u BDP-u i izracunas standardnu devijaciju.

FBiH: 0,28
RS: 0,35
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#16 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bodkin »

statixx wrote:U excel ubacis podatke koji se odnose na ucesce entiteta u BDP-u i izracunas standardnu devijaciju.

FBiH: 0,28
RS: 0,35
Sto nista ne govori. Ako ti nije mrsko napravi kalkulaciju trenda.
Ono sto treba uzeti u obzir je kako je i od cega rastao gdp. Koja je korelacija sa zaduzivanjem i sta ce biti kad se ne budemo mogli vise zaduzivati
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#17 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by statixx »

Evo koristan link. Imaju i izvjestaji koje objavljuje Zavod za programiranje i razvoj. Mi smo trenutno 111, a 2013. bili smo na 87 poziciji. :D Ubile nas poplave, nedkonzistentnost u podacima itd. :D Nemam sad vremena, ali zanimljivo bi bilo izdvojiti one indikatore iz ovih 12 stubova koji imaju vrijednost ispod 3, ili rang iznad 130.

http://reports.weforum.org/global-compe ... conomy=SRB

https://www.google.ba/webhp?sourceid=ch ... ercegovina
Last edited by statixx on 08/08/2016 13:40, edited 1 time in total.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#18 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by statixx »

Bodkin wrote:
statixx wrote:U excel ubacis podatke koji se odnose na ucesce entiteta u BDP-u i izracunas standardnu devijaciju.

FBiH: 0,28
RS: 0,35
Sto nista ne govori. Ako ti nije mrsko napravi kalkulaciju trenda.
Ono sto treba uzeti u obzir je kako je i od cega rastao gdp. Koja je korelacija sa zaduzivanjem i sta ce biti kad se ne budemo mogli vise zaduzivati
Govori samo koji entitet ima vecu devijaciju u svojim ucescima u BDP-u.

To je prilicno siroka tema.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#19 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Ajatolah_ »

Alfons Kauders wrote:Dobra tema, a narocito usporedba FBiH i RS po BDP-u, u vezi koje imam par pitanja...

Da li ce rezultati popisa utjecati na BDP per capita i na koji nacin?
Imas li podatke o zaduzenosti po godinama, da vidimo koliko je Dodik ulupao novca kako bi pokazao da je RS u stanju pratiti FBiH?
Kakav je dugorocni trend, imajuci u vidu sve visu zaduzenost RS?
Naravno, jer je broj stanovnika značajno manji od one famozne široko korištene procjene od 3,8 miliona. Manji djelilac -> veći količnik. :) To važi i za sve ostale per capita proračune gdje ispadamo još jadniji nego što jesmo. S tim da treba obratiti pažnju na to da Zavod za statistiku RS neće koristiti isti broj stanovnika kao Zavodi FBiH i BiH.
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#20 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bodkin »

Ajatolah_ wrote:
Alfons Kauders wrote:Dobra tema, a narocito usporedba FBiH i RS po BDP-u, u vezi koje imam par pitanja...

Da li ce rezultati popisa utjecati na BDP per capita i na koji nacin?
Imas li podatke o zaduzenosti po godinama, da vidimo koliko je Dodik ulupao novca kako bi pokazao da je RS u stanju pratiti FBiH?
Kakav je dugorocni trend, imajuci u vidu sve visu zaduzenost RS?
Naravno, jer je broj stanovnika značajno manji od one famozne široko korištene procjene od 3,8 miliona. Manji djelilac -> veći količnik. :) To važi i za sve ostale per capita proračune gdje ispadamo još jadniji nego što jesmo. S tim da treba obratiti pažnju na to da Zavod za statistiku RS neće koristiti isti broj stanovnika kao Zavodi FBiH i BiH.
Hmm kako mislis jos jadniji? Ako je GDP tacan i isti, onda ce per capita biti veci.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#21 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Ajatolah_ »

Bodkin wrote:
Ajatolah_ wrote:
Alfons Kauders wrote:Dobra tema, a narocito usporedba FBiH i RS po BDP-u, u vezi koje imam par pitanja...

Da li ce rezultati popisa utjecati na BDP per capita i na koji nacin?
Imas li podatke o zaduzenosti po godinama, da vidimo koliko je Dodik ulupao novca kako bi pokazao da je RS u stanju pratiti FBiH?
Kakav je dugorocni trend, imajuci u vidu sve visu zaduzenost RS?
Naravno, jer je broj stanovnika značajno manji od one famozne široko korištene procjene od 3,8 miliona. Manji djelilac -> veći količnik. :) To važi i za sve ostale per capita proračune gdje ispadamo još jadniji nego što jesmo. S tim da treba obratiti pažnju na to da Zavod za statistiku RS neće koristiti isti broj stanovnika kao Zavodi FBiH i BiH.
Hmm kako mislis jos jadniji? Ako je GDP tacan i isti, onda ce per capita biti veci.
Izbrisao sam jednu rečenicu gdje je pisalo da hoće utjecati, pozitivno, a zaboravio promijeniti sljedeću, pa je ispalo glupo sročeno. :D Inače fakat nikad ne kucam s mobitela. Dakle, pozitivan utjecaj na BDP per capita, kao i na dosta drugih per capita pokazatelja gdje smo dosad zbog netačnog broja stanovnika ispadali jadniji nego što jesmo (npr., lupam, internet penetracija).
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#22 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Alfons Kauders »

Bodkin wrote:
statixx wrote:U excel ubacis podatke koji se odnose na ucesce entiteta u BDP-u i izracunas standardnu devijaciju.

FBiH: 0,28
RS: 0,35
Sto nista ne govori. Ako ti nije mrsko napravi kalkulaciju trenda.
Ono sto treba uzeti u obzir je kako je i od cega rastao gdp. Koja je korelacija sa zaduzivanjem i sta ce biti kad se ne budemo mogli vise zaduzivati
Da, upravo me to i najvise zanima...

Jer RS je dosla do plafona, a FBiH ima jos dosta prostora za zaduzivanje. Ima tu i drugih faktora, ponajprije kvaliteta tih aranzmana, jer se RS trenutno zaduzuje po dosta nepovoljnijim uslovima od FBiH.

Kako bilo, s ovim mizernim ciframa ispada da bi danas haman bili u minusu u odnosu na 2008 da nije bilo krkanskih zaduzenja, izgradnje autocesta itd. Eto od cega je rastao BDP unazad osam godina - od zaduzenja. Ovo se posebno odnosi na RS, koja se u tom periodu zaduzila vise od FBiH per capita, ali u isto vrijeme imala je sporiji rast.
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#23 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bodkin »

Alfons Kauders wrote:
Bodkin wrote:
statixx wrote:U excel ubacis podatke koji se odnose na ucesce entiteta u BDP-u i izracunas standardnu devijaciju.

FBiH: 0,28
RS: 0,35
Sto nista ne govori. Ako ti nije mrsko napravi kalkulaciju trenda.
Ono sto treba uzeti u obzir je kako je i od cega rastao gdp. Koja je korelacija sa zaduzivanjem i sta ce biti kad se ne budemo mogli vise zaduzivati
Da, upravo me to i najvise zanima...

Jer RS je dosla do plafona, a FBiH ima jos dosta prostora za zaduzivanje. Ima tu i drugih faktora, ponajprije kvaliteta tih aranzmana, jer se RS trenutno zaduzuje po dosta nepovoljnijim uslovima od FBiH.

Kako bilo, s ovim mizernim ciframa ispada da bi danas haman bili u minusu u odnosu na 2008 da nije bilo krkanskih zaduzenja, izgradnje autocesta itd. Eto od cega je rastao BDP unazad osam godina - od zaduzenja. Ovo se posebno odnosi na RS, koja se u tom periodu zaduzila vise od FBiH per capita, ali u isto vrijeme imala je sporiji rast.
Ononsto nas glupi narod ne konta da nas vode u ropstvo zaduzivanjem bez konkretnog povrata. Vise isplati uzeti te pare i staviti ih u banku za kamatu. Manji gubitak nego trosenje na tekucu potrosnju.

Da je barem sve otislo na infrastrukturu..
Ako budem imao vremena poigracu se sa ovim ciframa sto je vivaldi okacio ali ovi podaci pokazuju samo povrsinu. Naravno da ce biti pozitivne korelacije izmedju duga i gdp rasta ali ono sto ne vidis odavdje je koji dio rasta gdp-a je dosao od zaduzivanja. Odbacis to i znas koliki je realni rast

A nema ni podataka o strukturi duga, kamati ili roku

Ali dobro je da vidimo da je ubleha da je fbih nesto strasno bolja ili bogatija..
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#24 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by madner »

Sta znaci strasno, KS je bogatiji za 20% od ostatka BiH pa svi kmece.

Kod nas se i ne moze izvuci statistika, niko ne zna koliko je ljudi ovdje. :D
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#25 Re: (Politicka) Ekonomija u BiH i regionu

Post by Bodkin »

Ako je sarajevo 20% bogatije, a entiteti tu negdje po pokazateljima, mozes misliti kakva je sirotinja u ostatku fbih kad ga sarajevo vrati na rs prosjek
Post Reply